Obchody 55-lecia szkoły w 2014 roku

Dzień 29 marca był dla naszej Szkoły niezwykle bogaty w wydarzenia. W jednym czasie zaplanowano aż trzy duże imprezy, będące w jakiś sposób podsumowaniem szeroko zakrojonej działalności naszej placówki na wielu polach.
Błyskawicznie minęło 5 lat od ostatnich  obchodów rocznicowych, więc przyszło obchodzić kolejny okrągły jubileusz, tym razem 55-lecia szkoły. Zaprosiliśmy najważniejsze osoby decydujące o  kształcie naszego miasta i regionu, wiele z nich przyjęło zaproszenie, uświetniając spotkanie okolicznościowymi przemowami oraz wręczając na ręce dyrektora szkoły Tomasza Lampkowskiego przygotowane pamiątki.

Prezydent Miasta Piotr Jedliński na jubileuszu 55-lecia

fot.: Wystąpienie pana Piotra Jedlińskiego Prezydenta Miasta Koszalina

 

Udało się także zaprosić dwóch poprzednich dyrektorów szkoły, który kierowali szkołą przez blisko  półwiecze: inż. Janusza Wasiaka oraz mgra inż. Jana Chojnackiego. Ich wystąpienia przybliżały zebranym złożone warunki, w których funkcjonowała nasza placówka, ogrom pracy włożonej w tworzenie tego największego kompleksu dydaktycznego w Koszalinie oraz działania związane z kolejnymi reformami edukacyjnymi.

fot.: dyrektorzy

 

Obecność prezydenta miasta Jedlińskiego była także okazją do zwieńczenia najnowszego przedsięwzięcia szkoły –  podpisania porozumienia z firmą Mercedes Benz Polska  o utworzeniu w naszej szkole klasy patronackiej. Od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą odbywać  zajęcia praktyczne także w Centrum Blacharsko – Lakierniczym jednego z największych przedsiębiorców branży motoryzacyjnej w Koszalinie p. Kazimierza Mojsiuka, który jest absolwentem naszej szkoły i niejednokrotnie podkreśla swój związek ze szkołą, wspominając jej atmosferę i wspaniałych nauczycieli z tamtego okresu.  Podpisaniu  porozumienia towarzyszyło przekazanie tablicy pamiątkowej przez dr Waldemara Mossakowskiego, przedstawiciela Mercedesa i opiekuna klas patronackich w Polsce.

 

Fot.: Podpisanie porozumienia o utworzeniu klas patronackiej Mercedesa w koszalińskiej Samochodówce.
Na zakończenie części oficjalnej p. Elżbieta Raube, niegdyś uczennica, a obecnie nauczycielka z długoletnim doświadczeniem w „Samochodówce”, przedstawiła prezentację zawierającą materiały wspomnieniowe z ostatnich 50 lat, uzupełnioną o poprzednie spotkanie jubileuszowe.
Zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć także w „Pikniku Motoryzacyjnym” – drugiej imprezie dnia, zorganizowanej na terenie sąsiadującego ze szkołą, zbudowanego przez społeczność szkoły dawnego „toru kartingowego”, a obecnie prężnie działającym „MotoParku” kierowanym przez  p. Emila Bożka. W programie imprezy były:
– zawody sportowo- motoryzacyjne uczniów „Samochodówki” (przeciąganie samochodu,  przetaczanie opony, rzut oponą na odległość)

– pokazy akrobacji samochodowych w wykonaniu p. Bożka i koszalińskich kierowców rajdowych (jazda samochodem na boku, na dwóch kołach), efektowana przewrotka z dachowaniem

– pokaz na torze możliwości technicznych najnowszych modeli Mercedesa i Citroena
– pokaz akcji ratowniczej straży pożarnej oraz służb medycznych, poparty  profesjonalnym
komentarzem

Część  imprez pikniku odbywała się także na terenie szkoły – jako element dnia otwartego i szansa pokazania świetnych warunków do nauki gimnazjalistom z Koszalina i okolic. Na dziedzińcu szkoły Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody prowadziło punkt ze zdrową żywnością. Zwiedzający mieli także okazję zajrzeć do stołówki w szkolnym internacie, gdzie czekał poczęstunek  pyszną grochówką.  Na placu szkoły stał także symulator działania sił przeciążeniowych podczas zderzenia dostarczony przez Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie. Koszaliński ZORD zaplanował także przeprowadzenie podczas imprezy konkursu sprawności jazdy w oparciu o tzw. test Stewarta. Duży podziw budziły piękne, nowoczesne samochody użyczone na dzień otwarty przez Grupę Mojsiuk Motor.
Na terenie szkoły odbywały się trzy konkursy dla młodych pasjonatów motoryzacji, premiowane bezpłatnym udziałem  zwycięzców w wycieczce do Lipska a targi motoryzacyjne i do fabryki BMW – konkurs „samochody w filmie”, quiz motoryzacyjny oraz gra terenowa polegająca na zwiedzaniu wybranych miejsc szkoły.
Na zakończenie imprezy dr Mossakowski przedstawił prezentację na temat działań firmy Mercedes w kwestii bezpieczeństwa kierowców i pasażerów na przestrzeni dziesięcioleci.
To był naprawdę udany dzień i imprezy pozostawiające wiele wrażeń. Już myślimy o kolejnym roku i kontynuacji wiosennych, weekendowych spotkań społeczności Koszalina i okolic w naszych murach.
Warto jeszcze raz wspomnieć o firmach, które niejednokrotnie bezinteresownie wsparły nas przy organizacji wszystkich imprez:

  • Citroen Drewnikowski
  • Grupa Mojsiuk Motor
  • Koszaliński Sztab Ratownictwa
  • Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie
  • „MotoPark” Koszalin
  • Państwowa Straż Pożarna w Koszalinie
  • Piekarnia „Drzewiańska” w Koszalinie
  • Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie

 

Przewiń do góry
Skip to content