Praktyki zawodowe w Hiszpanii – przedsionkiem europejskiej kariery zawodowej

 

 

Projekt „ Praktyki zawodowe w Hiszpanii- przedsionkiem europejskiej kariery zawodowej” to kolejna interesująca propozycja kształcenia, realizowana w Zespole Szkół nr 10 w Koszalinie, popularnej „Samochodówce”.

 

Dwuletni projekt obejmuje lata 2013- 2015. W tym czasie 48 uczniów klas trzecich technikum wyjedzie na miesięczne praktyki zawodowe do Hiszpanii. Będą to stażyści kształcący się w zawodach: technik samochodowy, technik mechanik i technik spedytor. Pierwsza grupa (16 uczniów wraz z opiekunami) wyjechała do Sewilli w listopadzie 2013 r. Zakres szkoleń realizowanych przed wyjazdem będzie obejmował: język hiszpański, historię i dorobek kulturowy rejonu Andaluzji oraz zakładanie firm w krajach Unii Europejskiej.

 

Wszelkie koszty związane z realizacją projektu, m.in.: szkolenia, praktyki, noclegi, wyżywienie, transport, program kulturowy, ubezpieczenie zdrowotne, opieka ze strony organizacji przyjmującej, pokrywane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi 134 598 euro, czyli ponad 554 000 złotych.

loga

W czasie pobytu w Hiszpanii uczniowie będą realizowali program praktyk, przygotowany wspólnie z firmą partnerską EuroMind, która będzie pełnić rolę organizacji przyjmującej. W ramach tego programu, oprócz samych praktyk, przewidziany jest również bogaty program szkoleniowy i kulturalny. Uczestnicy będą doskonalić język hiszpański w czasie popołudniowych zajęć kursowych, poznają najciekawsze miejsca Sewilli, zwiedzą Kordobę, Malagę i Grenadę. Zaplanowane jest też spotkanie z uczniami jednej ze szkół zawodowych w Hiszpanii.

 

 

Praktyki w Andaluzji, w znacznym stopniu przyczynią się do wzrostu poczucia własnej wartości uczestników, zdobycia wiedzy i umiejętności zawodowych oraz kompetencji językowych. Udział w projekcie pozwoli stażystom poznać nowe realia kulturowe oraz gospodarcze. Praca w hiszpańskich zakładach przyczyni się do przełamanie barier komunikacyjnych uczniów, poznania nowych technologii, zwiększenia tolerancji i otwartości na inne kultury, zmotywuje do samodoskonalenia i nauki języków obcych. Nabycie tych kompetencji spowoduje zwiększenie mobilności uczestników w ramach europejskiego rynku pracy oraz zwiększy szanse na zatrudnienie.

 

 

Po zakończeniu pobytu w Hiszpanii, uczniowie otrzymają stosowne certyfikaty( m.in. Europass Mobilność), poświadczające nabyte umiejętności, honorowane we wszystkich krajach UE. Nauczyciele opiekujący się grupami będą mieli możliwość wzbogacenia swoich doświadczeń zawodowych i osobistych.

 

Autorami projektu są nauczyciele ZS nr 10: Katarzyna Czubatka i Krzysztof Bielicki.

Koordynatorem projektu jest Pani Katarzyna Czubatka.

folder 1

folder2

Produktami projektu są m.in.:

reportaż filmowy

– prezentacje multimedialne

zdjęcia

fanpage uczniów będących na praktyce w Ubedzie (Hiszpania)

Poniżej prezentujemy informacje z pobytu pierwszej grupy praktykantów, oficjalne i te zebrane o nich samych:

 

 

” Hola 😉

Nasz pobyt w gościnnej i pięknej Hiszpanii dobiegł końca. Nawet nie zauważyliśmy jak szybko minął ten miesiąc. Czas wypełniał nam staż w zakładach pracy, intensywna nauka języka hiszpańskiego i przygotowywanie materiałów do filmu, o naszym stażu. W wolnych chwilach zwiedzaliśmy Sewillę, a kiedy byliśmy zmęczeni, nadrabialiśmy zaległości towarzyskie na facebook’u lub skype. Na koniec zostawiliśmy sobie przepiękną, olbrzymią Katedrę ze słynną wieżą „Giraldą”. Znajduje się tam między innymi grobowiec Krzysztofa Kolumba i wiele innych ciekawych zabytków.

Oficjalne zakończenie stażu miało miejsce w naszej rezydencji. Wieczorem odbyło sie podsumowanie pobytu, wszyscy uczestnicy projektu otrzymali stosowne certyfikaty, potwierdzające fakt odbycia stażu, wraz z oceną, oraz certyfikaty ukończenia szkolenia z zakresu języka hiszpańskiego. Dla rozluźnienia atmosfery i rozweselenia naszych smutnych min, José Antonio przygotował wielką misę krewetek, z pancerzami, nóżkami i długimi wąsami. Patrycja, jako rodowita Hiszpanka, zademonstrowała wszystkim, krok po kroku, jak należy „obrać” i zjeść te owoce morza. Śmiechu było co niemiara, gdy większość z nas, pierwszy raz w życiu, starała się pozbawić, te zwierzątka niejadalnych części i przełamując opory, zjeść je ze smakiem. Trzeba przyznać, że zdecydowana większość uczestników wywiązała się z tego zadania znakomicie. I tak zakończyliśmy nasz pobyt w pięknej, słonecznej Sewilli. Potem było już tylko pakowanie bagaży, ostatnie zakupy, pożegnania i wyjazd na lotnisko do Malagi. Dalej samolotem do Berlina, busem do Polski i około 2 w nocy dotarliśmy do zimnego, mokrego, ale za to naszego, wytęsknionego Koszalina.

 

 

 

Kilka słów podsumowania, od uczestników stażu:

 

„Miesiąc w Hiszpanii był dla mnie zaskakująco dobry. Sewilla zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Nie chciałabym stąd wyjeżdżać. W wakacje planuję powrót do Hiszpanii.” Aleksandra Rybczyńska.

 

” Pobyt w Hiszpanii dał mi możliwość zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, poznania nowej kultury i zwyczajów. Oprócz Sewilli zwiedziłem Malagę, Kadyks i Kordobę. Nawiązałem nowe znajomości w Hiszpanii. Sewilla to miasto do którego w przyszłości jeszcze wrócę 🙂 ” Michał Auguścik.

 

” Czas szybko zleciał, miesiąc minął a ja odnoszę wrażenie, że to dopiero tydzień. Hiszpania jest bardzo ciekawym krajem, znacznie bardziej zróżnicowanym niż Polska. Na pewno ludzie są tutaj mniej zestresowani i bardziej wyluzowani. Piękne widoki i wspaniałe miejsca, to nie wszystko, co tu zobaczyłem. Przede wszystkim zdobyłem doświadczenie zawodowe. Pracowałem w firmie logistycznej, która trudniła się wysyłaniem ładunków w różne zakątki świata. Mogę powiedzieć, że pracowałem z profesjonalistami w swoim zawodzie, z czego jestem bardzo zadowolony.” Hubert Sominka.

 

” W Sevilla Control pracowałem

O CNC się sporo dowiedziałem

Ludzi wielu poznałem

Po angielsku się z nimi dogadywałem

W pracy części do samolotu wykonywałem

Materiał do obrabiarek przygotowywałem

Ukończone części kontrolowałem

A i maszyny programowałem

Na sam koniec wszystko w kartony pakowałem

I te kartony po świecie wysyłałem

Przy okazji trochę Hiszpanii pozwiedzałem

Ładne Hiszpanki poznałem

Piękne widoki podziwiałem

Z lokalną kulturą obcowałem

Każdego dnia pełen wrażeń do domu wracałem

I tutejszą kuchnię smakowałem

I tak się stało, że to wszystko na koniec wierszem opisałem.” Mateusz Wąsowski.

 

” W Hiszpanii bardzo podobał mi się sposób życia, nastawienie ludzi do innych oraz piękne widoki. Hiszpanie są otwarci i mili, zainteresowani nowymi osobami w swoim otoczeniu. Jedzenie jest całkiem smaczne, do gustu przypadła mi zupa z soczewicą. Praktyki odbyłem w firmie Mail Boxes ETC. w Sewilli. Pracownicy byli bardzo mili, gdy miałem jakiś problem zawsze mogłem na nich liczyć. Zespół był świetny, bardzo dobrze czułem sie, pracując w biurze. Chciałbym mieć jeszcze raz takie praktyki, to miejsce zostanie na zawsze w mojej pamięci.” Sebastian Łupina.

 

„To, co mi się tu podoba, to to, że ludzie są mili, otwarci, sympatyczni, przyjacielscy, koleżeńscy, uprzejmi, czuli, troskliwi, delikatni i subtelni. Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Bardzo chciałbym tu zostać, w planach mam przylot do Hiszpanii z dziewczyną na wakacje. Intensywnie kontempluję możliwość podjęcia pracy. Odbyta praktyka i poznani ludzie zainspirowali mnie do dalszego kształcenia na kierunku technik mechanik oraz zagłębienia się w tajniki programowania CNC.” Marcin Góral.

 

„Praktyka ta zdecydowanie wzbogaciła moje doświadczenie zawodowe oraz dodała mi pewności siebie. W trakcie pobytu w Sewilli miałem okazję poznać wielu ciekawych ludzi oraz umocnić moje zdolności językowe. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miał okazję aby tutaj powrócić.” Dawid Grul.

 

” Jestem Bardzo zadowolony z mojego pobytu w Hiszpanii. Ogromnie cieszę się z przebiegu moich praktyk. W pracy nauczyłem się wielu rzeczy oraz pracowałem ze wspaniałymi ludźmi. Bardzo spodobało mi się również miasto, w którym spędziłem ostatni miesiąc.” Piotr Borzyszkowski.

 

” Jestem bardzo zadowolony z praktyki oraz z całego pobytu w Hiszpanii. Na warsztacie traktowano mnie jak członka załogi, przydzielano mi odpowiedzialne zadania. W Polsce ludzie nie darzą praktykantów tak dużym zaufaniem. Sewilla jest pięknym miastem, ludzie są tutaj bardzo przyjaźni i chętni do pomocy innym.” Marcin Karczewski.

 

” Jestem bardzo zadowolony ze stażu oraz z całego pobytu w Hiszpanii. W warsztacie nauczyłem sie wielu nowych rzeczy. Pracowałem z bardzo przyjaznymi i miłymi ludźmi. Ciepły klimat, niesamowite krajobrazy, są bardzo wyjątkowe. Ludzie w Hiszpanii są otwarci i chętnie zawierają nowe znajomości.” Jakub Szczepanek.

 

 

Przewiń do góry
Skip to content