Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Dotacja dla Zespołu Szkół nr 10 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)

Środki na realizację zadania ogółem 15.000 zł
Kwota wsparcia z dotacji celowej (80% wartości zadania) 12.000 zł
Środki własne (20% wartości zadania) 3.000 zł

Środki finansowe na realizację zadania znajdują się już w planach finansowych jednostek (zadanie: 3.1.2.2 – wsparcie dostępu do książek,  podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych ) i powinny one zostać wydatkowane do dnia 31 grudnia 2021 roku.

Kwota dofinansowania może zostać przeznaczona na:

a. zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku, oraz lektur szkolnych, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie książki,

b. zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:

  •     – zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
  •     – zakup oprogramowania dla bibliotek,
  •     – zakup czytników e­‑booków,
  •     – zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki, w szczególności regałów, półek, biurek, szaf, foteli i elementów oświetlenia

c. realizację działań promujących czytelnictwo:

  • – zakup książek będących nagrodami książkowymi dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo,
  • – organizację spotkań autorskich, wystaw i konkursów.

Zgodnie z zawartą umową, szkoły są zobligowane do przeznaczenia nie mniej niż 50% kwoty wsparcia finansowego na zakup książek.

Ponadto każda ze szkół zobowiązana jest do:

1) zasięgnięcia opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego w sprawie zakupu książek;

2) podjęcia współpracy z bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznymi, obejmującą:

  • – planowanie zakupów książek,
  • – wzajemną wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo;

3) zorganizowania w czasie roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenie promującego czytelnictwo z udziałem uczniów, w szczególności spotkania z twórcami literatury, w tym dziecięcej i młodzieżowej;

4) uwzględnienia tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;

5) zrealizowania co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;

6) dostosowania organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich;

7) uwzględnienia potrzeby uczniów niepełnoprawnych w planowanych zakupach książek.


Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” (Dz.U. poz. 1675) – § 2 ust. 2 pkt 2 lit. a, wsparcie finansowe może być udzielone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych poświęconych historii Polski XX wieku, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie książki.

Książki historyczne poświęcone historii Polski w XX wieku – propozycje (kolejność przypadkowa)

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

Mariusz Kułakowski, Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień, Dębogóra 2014.

Pieczołowicie zebrane świadectwa (głównie listy, fragmenty wspomnień), ukazujące nie tylko jedną z najważniejszych postaci historii politycznej Polski, ale i świat, w którym żył, razem z osobistościami takimi jak Władysław Reymont, Stefan Żeromski itp.

Andrzej Nowak,  Klęska imperium zła. Rok 1920, Biały Kruk 2020.

Książka jednego z najwybitniejszych polskich historyków, zdaje sprawę z konfliktu politycznego, ideologicznego i zbrojnego – nie tylko na linii Polska – Rosja bolszewicka, ale i w szerszym kontekście międzynarodowym.

Maria Stachurska, Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej, Burda Książki 2020.

Pierwsza pełna biografia słynnej położnej z Auschwitz, odważnej obrończyni życia dzieci, autorce przejmującego świadectwa na temat sytuacji w obozie koncentracyjnym. Książka napisana nie tylko z miłością „do cioci”, ale z pietyzmem dla źródeł, z zainteresowaniem w jaki sposób kształtowała się bohaterska postawa Stanisławy Leszczyńskiej.

Piotr Semka, My, reakcja – historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956, Zysk i S-ka 2015.

Pisana zręczną ręką publicysty-historyka obszerna panorama postaw antykomunistów w latach najostrzejszego reżimu komunistycznego w Polsce. Autor pokazuje nam rozmaite postacie i środowiska, rekonstruuje różne strategie przetrwania i walki, sposoby służenia Polsce w warunkach jej zniewolenia.

Paweł Milcarek, Polska chrześcijańska. Kamienie milowe, Dębogóra 2016.

Praca zbierająca elementy dziejowe składające się na chrześcijańską tradycję Polski. W książce m.in.: Chrzest Mieszka, Metropolia świętowojciechowa, Sprawa świętego Stanisława, Unia polsko-litewska i chrystianizacja Litwy, Narodziny polskiej pieśni nabożnej, Konfederacja warszawska, Unia Brzeska, Jasna Góra i śluby Jana Kazimierza, Przedmurze Chrześcijaństwa, Konstytucja 3 maja 1791, Chrześcijaństwo Wieszczów, Sienkiewiczowszczyzna, Bitwa warszawska 1920, Prymas Tysiąclecia i Papież Jan Paweł II, Orędzie świętej Faustyny Kowalskiej.

Monika Odrobińska, Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny, Znak 2020.

Prawdziwe historie wojenne dziesięciorga polskich dzieci – związane ze zsyłką na Sybir i dalszymi losami, m.in. w armii Andersa. Książka mocna i zawierająca świadectwa miejscami trudne w odbiorze.

Ewa Kurek, Dzieci żydowskie w klasztorach. Udział żeńskich zgromadzeń zakonnych w akcji ratowania dzieci żydowskich w Polsce w latach 1939-1945, Clio 2017.

Niezastąpione opracowanie na temat roli zakonów żeńskich (i współpracujących z nimi instytucji opiekuńczych) w ratowaniu dzieci żydowskich. Dużą część książki stanowią relacje osób bezpośrednio zaangażowanych w ratowanie żydowskich dzieci: konspiratorów, księży, a przede wszystkim zakonnic i dzieci ukrywanych w klasztorach.

Anna Kwiatkowska-Bieda, Harcerki z Ravensbruck, Bellona 2021.

Niezwykle ciekawy reportaż historyczny na temat istnienia w żeńskim obozie koncentracyjnym zakonspirowanej drużyny harcerek „Mury”, przez którą przewinęły się 102 więźniarki.

Wojciech Roszkowski, Orlęta Lwowskie, Biały Kruk 2019.

Historia bitwy o Lwów w 1918 roku, pióra wybitnego znawcy dziejów najnowszych. Obraz konfliktu polsko-ukraińskiego został przedstawiony na tle szerszych dziejów i na tle specyfiki Lwowa. Obok tekstu mamy w książce wspaniały album zdjęć.

Marek Rezler, Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Po 100 latach, Rebis 2018.

Solidne opracowanie na temat jedynego powstania w pełni wygranego przez Polaków. Książka wyposażona w ilustracje przedstawiające mundury, uzbrojenie, odznaczenia czy insygnia powstańców.

Timothy Snyder, Skrwawione ziemie. Europa miedzy Hitlerem a Stalinem, Znak 2018

Doskonałe opracowanie historyczne przedstawiające politykę eksterminacyjną prowadzoną m.in. na ziemiach polskich przez dwa totalitaryzmy: hitlerowski i komunistyczny. Otrzymujemy obraz tego zbrodniczego procederu w szerokim kontekście losów całej przestrzeni geograficznej obejmującej poza Polską także Ukrainę, Białoruś, kraje bałtyckie i zachodnią część Rosji.

Norman Davies, Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty, Rosikon Press 2015

Sporządzone z rozmachem opracowanie obejmujące także wiele nieznanych relacji świadków, a wzbogacone przez wspaniałe zdjęcia dokumentujące cały szlak armii Andersa.

Andrzej Chwalba, Wielka wojna Polaków 1914-1918, PWN 2018.

Wielostronna synteza przedstawiająca  całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918, zawierająca poza dziejami politycznymi i militarnymi także obrazki z życia codziennego czasu Wielkiej Wojny.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie, Biały Kruk 2019.

Książka przypominająca totalny i grabieżczy charakter wojny prowadzonej przez III Rzeszę przeciw Polsce i Polakom – oraz brak rozliczenia zbrodni i strat z tym związanych. Ostrzeżenie przed zapomnieniem i zgodą na relatywizację odpowiedzialności za wojnę.

Anna Herbich, Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie, Znak 2014.

Opowieści jedenastu kobiet biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Przedstawia wielkie zróżnicowanie sytuacji i losów. Książka emanuje autentyzmem świadectwa. Przedstawia wojnę oczami kobiet, będących uczestnikami zadań bojowych.

Ewa K. Czaczkowska, Kardynał Wyszyński. Biografia, Znak 2013.

Niezbędnik biblioteczki dotyczącej wielkich postaci Polski współczesnej.

Mateusz Madejski, Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko, Znak 2020.

Książka o Zofii Hołub, która doświadczyła ucieczki przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu, uratowała żydowskie dziecko, uniknęła transportu do Auschwitz, wyjechała na Ziemie Odzyskane i zawarła małżeństwo z Żołnierzem Wyklętym.

Mariusz Urbanek, Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Iskry 2014.

Książka o burzliwych losach, osiągnięciach, karierach naukowych i pozanaukowych grupy ludzi tworzących tzw. lwowską szkołę matematyczną (Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki). Ich losy i dokonania przedstawiono na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

Andrzej Kozicki, Ziemie Odzyskane Jak zdobywano polski Dziki Zachód, Fundacja na rzecz Warsztatów Analiz Socjologicznych 2021.

Erudycyjna i żywo napisana opowieść o losach Polaków „zaczynających od zera” na Ziemiach Odzyskanych w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Tomasz Sikorski, Węzeł gordyjski. Katolicy świeccy w PRL (1956-1989), IPN 2021.

Monografia ujmująca problem aktywności środowisk katolików świeckich w Polsce podporządkowanej komunistom i ich ideologii „światopoglądu naukowego”. Przedstawiono zarówno zróżnicowane losy środowisk, jak i postacie poszczególnych wybitnych przedstawicieli.

Grzegorz Kucharczyk, Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1795-1918, NCK 2020.

Niezwykle ciekawa książka dokumentująca politykę państwa pruskiego zmierzającą do utrwalenie wizerunku Rzeczpospolitej jako kraju bez historii, społecznie i gospodarczo zapóźnionego – a więc zasługującego na polityczne unicestwienie.

Tadeusz Paweł Rutkowski, Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945, NCK 2020.

Praca przedstawiająca sposoby, w jakie propaganda sowiecka dobierała rozmaite argumenty i linie rozumowania w celu konsekwentnego podważania przynależności ziem wschodnich do Rzeczypospolitej, a także deprecjonowania dorobku państwa polskiego.

Robert Radzik, Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w fotografiach i dokumentach (1945-1956), Miles 2021.

Bohdan Urbankowski, Przedwiośnie ’68. Fakty i mity owiane marcową mgłą, Zysk i S-ka 2021.

Adam Dziurok, Bogusław Tracz, W obronie krzyża, IPN 2020.

W piątek 24 czerwca 1960 r. doszło w Gliwicach do wystąpień wiernych w obronie usuwanego krzyża przy kościele franciszkanów. W wyniku interwencji sił milicyjnych rozproszono tłum, a 37 protestujących zatrzymano. Gliwicki protest, w którym wzięło udział ok. tysiąca osób, był najliczniejszym wystąpieniem przeciwko władzom PRL na terenie województwa katowickiego pomiędzy Październikiem 1956 r. a Marcem 1968 r. Książka składa się z opracowania i z dokumentacji.

Grzegorz Kucharczyk, Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji, Biały Kruk 2021.

Biografia Prymasa Tysiąclecia oglądana przez pryzmat jego nauczania i doświadczenia dotyczącego rewolucji-przewrotu, w dziedzinie światopoglądowej, obyczajowej, religijnej.

Paweł Skibiński, Polska 1918. Polityka i życie codzienne, Wyd. Muza, Warszawa 2018.

Jak żyli nasi rodacy u progu niepodległości? W trzydziestu rozdziałach będących odrębnymi esejami Autor przybliża różne zagadnienia ważne w kilku pierwszych latach niepodległej Polski. […] Poznajemy warunki życia ludności, życie społeczne, nowe polskie uczelnie, organizacje kobiece, stowarzyszenia, salony literackie. Autor kreśli portrety pierwszych reprezentantów narodu w Sejmie Ustawodawczym oraz najważniejszych postaci niepodległej Polski. Odpowiada także m.in. na pytania: czy w Polsce w 1918 roku była realna rewolucja? Jak przebiegała w odradzającej się Polsce pandemia grypy hiszpanki, która na całym świecie pochłonęła miliony ofiar?” (fragm. opisu wydawniczego)

Paweł Skibiński, Odnowa tej ziemi I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1979, PIW/Centrum Myśli JPII, Warszawa 2020.

„Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w roku 1979 była niewątpliwie wydarzeniem o znaczeniu światowym, nie tylko w sensie politycznym, lecz także społecznym, religijnym, kulturowym, a nawet metafizycznym. Skutki tych czerwcowych „dziewięciu dni, które zmieniły świat”, bezpośrednie i pośrednie, pozwalają mówić o tym, że znaczenie pielgrzymki z czasem staje się tylko coraz większe.” (fragm. opisu wydawniczego)

Tomasz Kizwalter, Polska nowoczesność: genealogia, Wyd. UW, Warszawa 2020.

„Kształtowanie się nowoczesnej kultury było na gruncie polskim od początku naznaczone poczuciem rozwojowego zapóźnienia. Problemy modernizacyjne, wśród których na pierwszy plan wysuwała się kwestia agrarna, w znacznej mierze określały kierunek dziejów Polski. Powstałe w XIX wieku, stanowiły podłoże formowania się polskiej tożsamości. Nie straciły na znaczeniu w wieku XX, a ich oddziaływanie odczuwamy do dziś. Aby zatem lepiej zrozumieć dzień dzisiejszy, warto poznać jego historyczne uwarunkowania”. (fragm. opisu wydawniczego)

Andrzej Chwalba, Przegrane zwycięstwo. Wojna polsko-bolszewicka 1918–1920, Wyd. Czarne, Wołowiec 2020.

Choć od wojny polsko-bolszewickiej mija właśnie sto lat, wciąż należy ona do najczęściej omawianych konfliktów w naszej historii. […] To […] nowe spojrzenie na kluczowe zagadnienia tego okresu i wnikliwa analiza procesów – także społecznych. Wreszcie autor stawia pytania o cenę ostatecznego zwycięstwa, dalekosiężne skutki wyprawy kijowskiej i o to, czy Piłsudski, zwyciężając w bitwach, nie przegrał walki o swoją wizję.” (fragm. opisu wydawniczego)

Andrzej Chwalba, 1919. Pierwszy rok wolności, Wyd. Czarne, Wołowiec 2019.

„Listopadowa euforia szybko minęła, a Polacy musieli stawić czoła nie tylko wyzwaniom wynikającym z wielkiej polityki, ale także kłopotom dnia codziennego. Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że nie podołają wyjątkowemu zadaniu, jakim była budowa nowego państwa. Następstwa wojny, dezorganizacja życia społecznego, bieda, różnice wynikające z porozbiorowego dziedzictwa były trudnym sprawdzianem dla całego społeczeństwa. A jednak się udało!” (fragm. opisu wydawniczego)

Magda Łucyan, Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady, Wyd. Znak-Horyzont, Kraków 2021.

Wstrząsająca opowieść o najbardziej bezbronnych ze wszystkich wrogów Hitlera – żydowskich dzieciach. Autorka przedstawia czytelnikom pięć rozmów przeprowadzonych z ludźmi, którzy jako dzieci przeżyli piekło getta, a nieraz i obozu koncentracyjnego.

Bernard Newman, Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma: reportaż z 1934 roku, tłum. Ewa Kochanowska, Wyd. Znak-Horyzont, Kraków 2021.

„Niezwykła wyprawa rowerowa angielskiego dżentelmena do egzotycznego kraju, który powstał niedawno, ale ma spore ambicje. Jego mieszkańcy stawiają się temu wariatowi Hitlerowi i chyba mają prawo. Ich państwo jest niemal trzy razy większe niż wyspa, z której przybył Newman! […] Ta Polska już nie istnieje, ale po niemal 90 latach możemy ją znowu oglądać oczami angielskiego pisarza, podróżnika i… szpiega. W każdej z tych ról Bernard Newman sprawdza się znakomicie!” (fragm. opisu wydawniczego)

Mariusz Mazur, Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956, Wyd. Bellona/UMCS, Warszawa 2019.

„Żołnierze Wyklęci, czyli bojownicy antykomunistycznego podziemia z lat 40. i 50. XX wieku, w ostatnich latach stali się bohaterami zbiorowej wyobraźni Polaków. Po dziesięcioleciach piętnowania lub przemilczania ich walka doczekała się uznania i upamiętnienia. Jest też wyraźnie mitologizowana. Dr hab. Mariusz Mazur, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, proponuje nowe spojrzenie na powojenną partyzantkę – od strony mentalności jej uczestników.” (fragm. opisu wydawniczego)

Przewiń do góry
Skip to content